Medzinárodný deň bez fajčenia

Termín: 20.11.2013

Svet si pripomína Medzinárodný deň bez fajčenia

Medzinárodný deň bez fajčenia sa pripomína 20.11.2013 z iniciatívy Medzinárodnej spoločnosti onkológov a pri podpore Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). V priebehu kalendárneho roka je na problematiku fajčenia zameraný aj iný dátum - Svetový deň bez tabaku, ktorý pripadá na 31. mája. Je zistené, že 90 percent fajčiarov začalo s týmto zlozvykom v mladosti. V súčasnosti sa hranica "prvej cigarety" posúva do stále nižšieho veku.

Prezidentka Ligy proti rakovine Eva Sirácka v spojitosti s Medzinárodným dňom bez fajčenia pre stránku www.bedekerzdravia.sk napísala, že dnes už vieme, koľko cigariet môže naštartovať vznik rakoviny pľúc a iných orgánov ľudského tela. Je to jedna cigareta, ale nevieme, ktorá. Aj keď sa neustále zdôrazňuje, že fajčenie a užívanie tabaku patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtnosti ľudí na svete, nezdá sa, že by to výchovne pôsobilo na ľudí. Mnohí majú dojem, že ich sa to netýka, pokračuje Eva Sirácka. Čísla o úmrtiach sú hrozivé: teraz sa uvádza, že na následky fajčenia zomrie päť miliónov osôb, podľa odhadu odborníkov v roku 2025 ich môže byť osem miliónov, v roku 2050 dokonca 12 miliónov, ak sa doterajší trend spotreby tabakových výrobkov nezastaví.

V niektorých ekonomicky vyspelých krajinách sveta fajčenie nádejne vykazuje pokles vďaka účinnej stratégii vychádzajúcej z výchovnej, zdravotníckej, ekonomickej, sociálnej a legislatívnej oblasti. Pred pár rokmi sa Liga proti rakovine zapojila do svetového projektu, ktorý iniciovala Medzinárodná únia proti rakovine (UICC) - Deti dneška sú budúcnosťou zajtrajška. Projekt smeruje k zachovaniu zdravia budúcich generácií. V rámci tohto projektu Liga proti rakovine zorganizovala preventívnu kampaň: Chráňme deti pred pasívnym fajčením.

Cigaretový dym obsahuje približne 4000 rôznych látok s účinkom na organizmus. Ide o pevné častice a plyny, napríklad nikotín, decht, oxid uhoľnatý, formaldehyd, kyanovodík, benzén, polónium, močovinu, voľné radikály, čpavok, nikel, arzén, kadmium a ďalšie. Z nich vyše 60 dokázateľne poškodzuje organizmus človeka. Skúsenosti ukazujú, že v boji proti fajčeniu a na zníženie spotreby tabakových výrobkov sú účinné viaceré opatrenia. Medzi ne patrí zákaz priamej či nepriamej reklamy na tento druh výrobkov, ich zaťažovanie daňami, zvyšovanie cien na ne a zákaz fajčenia na všetkých verejných miestach aj na pracoviskách.

Na následky fajčenia v Európe zomiera ročne približne 650.000 ľudí. Takmer 80.000 obyvateľov európskeho kontinentu zomiera ročne na pasívne fajčenie. Vdychovanie cigaretového dymu zvyšuje aj u nefajčiarov riziko ochorenia na rakovinu pľúc a vznik srdcovo-cievnych chorôb.

Až jedna miliarda ľudí zomrie v 21. storočí na choroby spôsobené fajčením, pokiaľ sa vlády bohatých i chudobných štátov nepostavia zodpovedne k tomuto problému. Na medzinárodnej konferencii zameranej na boj proti fajčeniu v thajskom Bangkoku to 2. júla 2007 uviedli experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). „Tabak je chybný produkt, zabíja polovicu svojich konzumentov," uviedol vedúci iniciatívy WHO Za svet bez tabaku Douglas Bettcher. Konštatoval, že tabak každoročne zabíja 5,4 milióna ľudí, pričom polovica z tohto počtu patrí rozvojovým krajinám. "Je to ako keby sa každú hodinu zrútilo jedno lietadlo Jumbo," dodal.

Ing. Hanusková Ľubica, koordinátorka prevencie


Fotografie

Videá

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac August 2025 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31